לאן לפנות?

להרצאה של פרופ' שדה על שינה והתפתחות לחץ כאן.

האם הילד שלכם בגיל הגן ואתם רוצים לשפר את דפוסי השינה ו/או דפוסי האכילה שלו? להשתתפות במחקר המבוסס על קורסי אינטרנט בנושאים אלה לחץ כאן.

רוב הפרעות השינה ניתנות בדרך כלל לטפול יעיל ומהיר. הטיפול בבעיות השינה של תינוקות וילדים מבוסס על טיפול קצר-מועד, הדרכת ההורים וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ללא כל צורך בטיפול תרופתי. הטיפול מתבסס על השיטות המבוססות ביותר מבחינה מדעית וקלינית ועל הנסיון של פרופ' שדה במחקר ובטיפול בתחום זה שהחל ב-1988 בעבודת דוקטורט על הטיפול בהפרעות שינה של תינוקות. .

משך הטיפול: בדרך כלל כ-1-3 פגישות. במידת הצורך יש ליווי טלפוני לתהליך הטיפול ותגובה לשאלות או חששות של ההורים במהלך הטיפול. בשנים האחרונות התפתח תחום חדש של ייעוץ שינה, שמתבצע בעיקר על ידי יועצות שינה שבמקרים רבים הרקע המקצועי שלהן לא ברור והכשרתם המקצועית מוגבלת. ייעוץ השינה בתינוקות כמו גם הטיפול בילדים גדולים יותר כרוך בידע בתחומים רבים, הכוללים ידע רפואי והתפתחותי הקשור לבעיות שינה, הבנת עקרונות של טיפול התנהגותי והדרכת הורים, יכולת לאבחן בעיות התפתחותיות נלוות של תינוקות, יכולת לאבחן את ההורים והקשיים שלהם. על כן, מומלץ לשקול היטב שיקולים אלה בטרם פנייה לייעוץ שינה אצל גורם שהכשרתו המקצועית אינה ברורה.

מהלך הטיפול: שלב האבחון – תהליך האבחון מתחיל בראיון קליני הממוקד בתחום השינה. במידת הצורך מתבצעת גם בדיקת שינה ביתית באמצעות "שעון שינה", מכשיר בגודל שעון יד אותו עונד התינוק או הילד בבית במשך מספר לילות על פרק היד או הקרסול. מכשיר זה רושם את דפוסי השינה של התינוק או הילד ומאפשר לקבל תמונה מקיפה על השינה בלא לפגוע בשגרת החיים של המשפחה. במידה והבירור או הבדיקה הביתית מצביעים על חשד למקור גופני-רפואי לבעיית השינה ניתנת המלצה לפנייה להמשך הבירור הרפואי המתאים. ראה מאמר מדעי באנגלית על האבחון באמצעות שעון השינה כאן. למאמר מדעי באנגלית על שאלון לאבחון של בעיות שינה של ילדים עד גיל 3 שנים לחץ כאן. למאמר בעברית שמתאר את עקרונות הטיפול לחץ כאן. במידה ולבעיה מקור התפתחותי או התנהגותי שניתן לשינוי באמצעות התערבות מתאימה, מוצע להורים כיצד לסייע לילד בפתרון בעיית השינה. הטיפול מושתת על שילוב בין עקרונות הטיפול הקוגניטיבי-ההתנהגותי, לבין, במידת הצורך, בירור והבנת הקשיים הרגשיים והמשפחתיים הקשורים לאופי הבעיה והטיפול הנדרש. במידה והילד בוגר די הצורך הוא שותף פעיל לכל תהליך הטיפול. מאחר והשתתפותם של שני ההורים בתהליך הטיפול היא חיונית להצלחתו אנו ממליצים ומתעקשים ששני ההורים ישתתפו בתהליך הטיפולי (במידת האפשר ובהתאם להרכב המשפחתי).

יעילות הטיפול – במחקר שערכנו נמצא שלאחר מספר מצומצם של כ-3-2 מפגשים כ-70% מההורים דיווחו על פתרון מוחלט של הבעיה, ועוד 20% דיווחו על שיפור ניכר. כדי לקרוא את המאמר המדעי באנגלית לחץ כאן. מאמרים מחקריים רבים במרכזים טיפוליים בעולם מצביעים על יעילות הטיפולים שאותם אנו מציעים במעבדתנו. למאמר סקירה באנגלית לחץ כאן.

בנוסף לפתרון בעיית השינה, מוביל הטיפול, במקרים רבים, גם להקלה בבעיות הנלוות אליה. מכאן שהצלחת הטיפול עשויה להביא לשיפור בתחום הלימודי וההתנהגותי, ולהפגת מתחים שנבעו מהעצבנות והעייפות של הילד ושל ההורים.

המעבדה להפרעות שינה ועוררות בילדים |בית הספר למדעי הפסיכולוגיה | אוניברסיטת תל-אביב
The Laboratory for Children's Sleep Disorders | Tel-Aviv University
kidsleep@freud.tau.ac.il | טלפון: 03-6407327
@ כל הזכויות על תכני האתר שמורות לפרופ' אבי שדה