הפרעות שינה

האם הילד שלך מתעורר לעתים תכופות בלילה? מסרב להירדם? האם הוא הולך בשנתו או מתעורר בבהלה ובבכי? האם כבר ניסיתם לקחת אותו לטיול, לתת לו אוכל, לקחת אותו למיטה שלכם, לרקוח לו שיקויים, לספר לו סיפורים... ושום דבר לא עוזר? בבוקר אתם מטושטשים, והוא ישן סוף סוף? או אולי הוא ממשיך לתפקד ואפילו בערנות רבה יותר?

נשמע מוכר? כ-30%-20% מכלל הילדים סובלים מהפרעות שינה!

השינה היא ברומטר רגיש לבריאותו הגופנית והנפשית של האדם. כמעט כל מחלה או בעיה רפואית יכולה להשפיע על שנתו של הילד. כך למשל, רוב ההורים מכירים את השיבושים שחלים בשנתו של התינוק או הילד כאשר הוא מצונן ואפו סתום, דבר שמוביל לקשיי נשימה בשינה וליקיצות מרובות. תופעות שכיחות שגורמות לכאב או חוסר שקט (כגון כאבי הבטן השכיחים בינקות, דלקות אוזניים, אלרגיות שגורמות לרגישות בעור או בקיבה וכדומה) עלולות לשבש את השינה בצורה רצינית. מחלות שפוגעות בדרכי הנשימה כגון שקדים ופוליפים מוגדלים שחוסמים את דרכי הנשימה או אסתמה פוגעות לעתים קרובות בשינה בצורה חמורה.

מצבי לחץ רגשי, חרדה או בעיות התפתחות ובעיות התנהגות מגבירות את הסיכוי שהילד יסבול מקשיי שינה. אצל תינוקות וילדים צעירים כשדפוסי השינה נלמדים ומתבססים, קשיי שינה עלולים לנבוע משיבושים בתהליכי הלמידה או מהרגלים בעייתיים שנרכשו במהלך ההתפתחות.

מאחר ויש סיבות מגוונות להיווצרות של בעיות שינה בילדות, על מנת לטפל בבעיות אלה יש צורך לאבחן בצורה יסודית את כל הסיבות האפשריות. האבחון והטיפול בהפרעות שינה אצל ילדים קשור בצורה הדוקה למאפייני ההתפתחות הגופנית והנפשית בילד. תופעה מסוימת אשר בגיל צעיר היא שכיחה או נורמטיבית, הופכת בגיל מבוגר לבעיה המצריכה התערבות. כנגד התמונה השלילית של השכיחות הגבוהה של הפרעות השינה בילדות חשוב להדגיש את ה"חדשות הטובות" שמתייחסות לכך שהטיפול בהפרעות אלה הוא בד"כ מאד קצר ומאד יעיל.

קשיי הרדמות ויקיצות מרובות

ההפרעות הנפוצות ביותר בילדות הן:

קשיי הרדמות: המעבר ממצב ערות למצב שינה הוא תהליך מסובך אשר נמצא תחת פיקוח של "שעון ביולוגי" פנימי. פעילותו של שעון זה מושפעת מרמזים סביבתיים (אור/חושך) ומתנאים פיזיים וריגושיים. קשיים בהירדמות יכולים לנבוע הן מליקוי בפעילותם הבסיסית של מנגנוני השינה והן מתנאי סביבה או תנאים ריגושיים לא הולמים.

באופן כללי, ניתן לחלק את קשיי ההירדמות לבעיות הקשורות עם התזמון הביולוגי של מועד השינה לבעיות הקשורות עם מאפיינים פסיכולוגיים של תהליך ההירדמות, ובכלל זה חרדות, פחדים, ותהליכים בין אישיים ומשפחתיים הקשורים לזמן השינה.

התעוררויות מרובות במשך הלילה: במהלך הינקות והילדות המוקדמת, התלונות הנפוצות ביותר (בד"כ של ההורים) קשורות לחוסר יכולתו של הילד לישון לילה רצוף, חוסר יכולת שבאה לידי ביטוי בקשיים כמו להירדם ללא התערבות ההורים, התעוררויות מרובות וארוכות שבמהלך בה הילד בד"כ מאותת להורים (ע"י בכי או קריאה) ודורש את התערבות ההורים על מנת לחדש את השינה. ברוב המקרים, הילד אינו מראה ביטויים חזקים של מצוקה במהלך היום ומפצה על העדר השינה בלילה ע"י תנומות קצרות במשך היום. ההורים, לעתים קרובות מותשים בגלל קשיי השינה של ילדיהם, ובמקרים רבים מראים סימנים של מצוקה ומתח אשר מובילים לקשיים בתפקודם היומיומי ובקשריהם עם הילד. בגילאי טרום בית ספר ובית-ספר, סימני קשיי השינה עוברים שינויים משמעותיים. הדומיננטיות של יקיצות הלילה והקשיים בחידוש השינה בעקבות היקיצות המאפיינים את הילדות המוקדמת, מתחלפת בקשיי הרדמות, סירוב להיכנס למיטה, פחדים ומאבקים על שעת שינה. כאשר פחדים מעורבים, הילד לעתים מחפש לעתים קרובות את קירבת ההורה במהלך הלילה ולעתים הלילה מסתיים בשינה משותפת. ילדים מבוגרים יותר ומתבגרים עלולים לשכב במיטה למשך זמן ארוך ללא יכולת להירדם או לחזור ולהירדם לאחר התעוררות. במקרים רבים, ההורים אינם מודעים או מודעים חלקית בלבד לבעיה בגלל שהילד אינו מחפש עוד את תשומת ליבם.

מאיזה גיל זה נחשב "בעיה"?

בגיל חצי שנה רוב התינוקות מסוגלים לישון לילה רצוף בן 5 שעות (לפחות) וזקוקים לשתי תקופות שינה קצרות במשך היום. רוב התינוקות מתעוררים כפעמיים בלילה, ומחדשים במהירות את שנתם. ילד המתעורר למעלה מפעמיים בלילה ומתקשה לחזור ולהירדם בעצמו, סובל, קרוב לוודאי, מקשיי שינה. ילד גדול יותר הסובל תקופה של למעלה משלושה חודשים מקשיי הרדמות, או יקיצות ממושכות בלילה שבהן קשה לו לחזור ולהירדם, סובל מבעיית שינה משמעותית שניתן לטפל בה בד"כ בגיל צעיר.

איך מזהים?

בדרך כלל, ההורה מוזעק לפני השינה או במהלך הלילה אל הילד הזקוק לו בכדי להירדם.לעתים ניתן לזהות עייפות רבה במיוחד, המתבטאת באדישות וישנוניות של הילד, או להפך, בפעילות יתר, עצבנות וחוסר שקט כללי.

הפרעות בשעון הביולוגי

הפרעות בשעון הביולוגי – הפרעות הנובעות משיבוש במנגנון האחראי לשינה והעירות ביניהן:

שעון שינה-ערות מעוכב – נטייה להירדם מאוחר בלילה ולישון בשעות הבוקר בשעות השינה ה"רגילות" הילד לא מגלה סימני עייפות. כשמגיעה "השעה שלו" (בשעות מאוחרות של הלילה) הוא יירדם בקלות ויין היטב.הוא יתקשה להתעורר בשעות המוקדמות של הבוקר.

שעון שינה-ערות מוקדם – נטייה להירדם בשעות מאוד מוקדמות, ולהתעורר מוקדם מאוד בבוקר.

שעון שינה-ערות לא מאורגן – נטייה לישון ולהתעורר בשעות משתנות מיום ליום.

הפרעות נלוות לשינה

הליכה בלילה – ילדים הקמים והולכים מתוך שינה, כשעיניהם פתוחות. ילדים אלה בד"כ אינם זוכרים בבוקר דבר ממה שהתרחש במהלך הלילה. מקרים של הליכה בלילה נפוצים בילדות. לתופעה יכולים להיות ביטויים שונים, אבל בד"כ, הילד יוצא מן המיטה באמצע הלילה ומתחיל לשוטט בבית. הילד יראה אולי מבולבל וחסר התמצאות, אבל יהיה מסוגל למצוא את דרכו – ולעתים אפילו יבצע פעולות די מסובכות. הורים ימצאו לעתים את ילדם ישן במיטה אחרת בחדר אחר בבוקר או, אם במצב שהם רואים את ההתרחשות, יכוונו את הילד למיטתו ע"מ שיחדש את שנתו.התנהגויות רבות נראו במהלך הליכת הלילה. התנהגויות אלה כוללות אכילה, שימוש בשירותים (לעתים הטלת שתן במקומות לא מתאימים), דיבור או ריצה מבוהלת. בדרך כלל, אין לילד זיכרון (או זיכרון עמום בלבד) מההליכה הלילית בבוקר. שכיחות התופעה: אחד המחקרים הראה ש-15% מהילדים בין הגילאים 12-5 חווה לפחות הליכת לילה אחת.

חריקת שיניים – ילדים החורקים שיניים במידה כזו שהרעש עלול להפריע את השינה של הסביבה.

תנועות ריתמיות וחבטות ראש – ילדים המנענעים א עצמם או מטיחים את הראש בדופן המיטה במהלך ההרדמות.

ביעותי לילה – ילדים המתעוררים באמצע הלילה בבכי, דופק מואץ, נשימה מהירה והזעה. הם לא מגיבים לסביבה בזמן ההתעוררות, ובבוקר אינם זוכרים דבר.

סיוטי לילה – ילדים המתעוררים באמצע הלילה בבכי ובבהלה, ומדווחים על חלום מפחיד. ילדים אלה מגיבים ולנוכחותם של ההורי, נרגעים ובד"כ גם זוכרים את החלום.

האם זה בסדר?
תופעות אלה, כאירועים בודדים, שכיחות אצל ילדים רבים ואינן מעידות על קיומה של בעיה. ברוב המקרים שתוארי הילד אינו זוכר בבוקר את שארע, ורצוי לא לדון בכך. בכל מקרה, גם כאשר התופעות מתרחשות לעתים רחוקות, מומלץ לנקוט באמצעים להגן על הילד במצבים בהם הוא עלול להיפגע. למשל, בהליכת הלילה, הילד עלול לצאת מהבית או להיתקל בחפצים. חריקת שיניים עלולה לשחוק את השיניים. הטחת הראש במיטה עלולה להסב נזק לראש. במידה והבעיה נמשכת לאורך זמן או מחמירה, יש לפנות לבירור מקצועי.

שינה ו-ADHD

מספר מחקרים הראו שיעור גבוה של בעיות שינה בילדים שאובחנו כבעלי ADHD לעומת ילדים נורמאליים. מחקרים אלה כוללים מדדים אובייקטיביים וסובייקטיביים התומכים בדעה ששנתם של ילדי ADHDהיא באופן משמעותי יותר מופרעת או קצרה. בדרך כלל, קלינאים והורים נטו לפרש את הממצא הזה באופן אינטואיטיבי ע"י ייחוס בעיות השינה לעובדה שהילד נמצא במצב "טורבו" ולכן אינו יכול לעצור וליזום שינה או שהוא עדיין היפראקטיבי במהלך השינה.
מחקרים תמכו בהנחה המתחרה ששינה משובשת בילדים עלולה להוביל למגוון התנהגויות או סימפטומים הקשורות ל-ADHD כמו חוסר קשב, קשיים בריכוז ובהשהיית תשומת לב, אימפולסיביות, ורמת פעילות מוגברת. ישנם כמה תיאורים של ילדים שאובחנו כבעלי ADHD, שסבלו מבעיות שינה קשות, וטיפול בבעיות השינה הנסתרות הוביל להעלמות הסימפטומים של ה-ADHD.

למה חשוב לטפל בהפרעות שינה?

בעבר, נטו לחשוב שהפרעות השינה חולפות עם הזמן ואינן משאירות את חותמן. כיום, ידוע שהפרעות אלה עלולות להמשך לאורך זמן, ולפגוע בילד ובמשפחה.

חשיבות הטיפול לילד:

הפרעות שינה שאינן מטופלות עלולות להביא לחסך שינה מצטבר שיפגע בתפקודו של הילד במשך היום, ועלול להשפיע על התפתחותו הגופנית, הנפשית והשכלית. הפרעות שינה חמורות עלולות לגרום לעיכוב או לפגיעה בגדילה. הפרעות שינה מלוות פעמים רבות בבעיות התנהגות ולמידה כגון: חוסר מנוחה, "היפראקטיביות", סרבנות, עקשנות, רגזנות ולבעיות ריכוז וקשב. התנהגויות וקשיים אלה עלולים לגרום לבעיות הסתגלות במסגרות החינוכיות, כשלעתים רבות לא מקשרים ביניהן לבין בעיית שינה. הפרעת שינה עלולה לגרום למצב של עייפות כרונית שתתבטא באדישות, חוסר עניין בסביבה, עייפות ואיטיות, תופעות העלולות להיות מאובחנות בטעות כדיכאון.

להורה ולמערכת המשפחתית:

הפרעות השינה של הילד עלולות להיות מלוות במתחים קשים במערכת המשפחתית, ולגרום לפגיעה בתפקודם המקצועי והחברתית של ההורים. ההורים עצמם עלולים לסבול מחסך שינה מצבר כתוצאה מבעית השינה של הילד. דבר זה עלול להיות מלווה בעצבנות מוגברת, חוסר סבלנות כלפי הילד, עייפות רבה ומתח. במשפחות רבות ההתמודדות עם בעיית השינה של הילד גורמת לעימותים בין ההורים ומתחים המתפשטים לתחומים רבים אחרים.

המעבדה להפרעות שינה ועוררות בילדים |בית הספר למדעי הפסיכולוגיה | אוניברסיטת תל-אביב
The Laboratory for Children's Sleep Disorders | Tel-Aviv University
המעבדה אינה פעילה בימים אלה
@ כל הזכויות על תכני האתר שמורות לפרופ' אבי שדה